Vitamin C je od izuzetne važnosti kada je reč o zaštiti vašeg vida i prevenciji katarakte.
U studiji objavljenoj u časopisu „Ophthalmology“, istraživači iz Ujedinjenog Kraljevstva rekli su da bi veći unos vitamina C (putem ishrane) mogao značajno da smanji rizik od razvoja katarakte.
Genetika takođe igra važnu ulogu, iako mnogo manju u poređenju sa ishranom.
Pregled sadržaja:
Koji su rezultati istraživanja? Da li vitamin C zaista pomaže u prevenciji katarakte?
U studiji, istraživači sa „Kings koledža“ u Londonu analiziran je razvoj katarakte kod 324 blizanaca (žene od 60 i više godina) koji žive u Ujedinjenom Kraljevstvu. Oni su posmatrali da li određeni hranljivi sastojci (u hrani i suplementima) mogu da uspore napredovanje katarakte.
Hranljive materije su uključivale vitamine A, B, C, D i E, mangan i cink. Upitnici su korišćeni za određivanje unosa vitamina C kod blizanaca, a pregledi kod oftalmologa za procenu progresije katarakte.
Istraživači su rekli da su žene koje su unosile više vitamina C u početku imale 20 posto smanjen rizik od razvoja katarakte. Posle 10 godina taj rizik se smanjio za 33 odsto.
Takođe je zabeleženo da postoji vrlo malo smanjenje rizika kod žena koje su uzimale vitaminske suplemente. Umesto toga, činilo se da se preventivni efekti postižu samo konzumiranjem hrane koja sadrži vitamin C.
Uticaj genetike na razvoj katarakte
Istraživači su takođe razmatrali uticaj genetike na faktore životne sredine u napredovanju katarakte.
Genetski faktori uzrokuju oko 35 odsto slučajeva progresije katarakte, dok su faktori vezani za ishranu i životnu sredinu činili preostali postotak. Vitamin C je dobar u prevenciji od progresije katarakte. Procenjeno je da je potrebno otprilike 10 godina konstantnog unošenja vitamina C da bi rezultati bili optimalni.
Ova studija (koju su predvodili naučnici sa „Kings koledža“ u Londonu) je prva je koja je zaključila da faktori ishrane i životne sredine igraju veću ulogu od genetike u razvoju katarakte.
„Rezultati ove studije mogli bi imati značajan uticaj, posebno na stariju populaciju širom sveta, sugerišući da jednostavne promene u ishrani, kao što je povećan unos voća i povrća, može da pomogne u zaštiti od katarakte“, dr Kris Hamond, profesor oftalmologije na Kings koledžu, očni hirurg i glavni autor studije.
Zašto vitamin C?
Katarakta nastaje kada očno sočivo postane zamućeno usled oksidacije tokom dužeg vremenskog perioda.
Istraživači su rekli da su tečnosti u oku bogate vitaminom C, koji sprečava oksidaciju sočiva.
Unos vitamina C hranom pomaže u prevenciji katarakte povećanjem količine ovog vitamina u očnoj tečnosti.
Istraživači su dodali da su pušenje i dijabetes takođe faktori rizika za određene vrste katarakte, pa su uravnotežena ishrana i zdrav način života izuzetno važni.
Vitamin C takođe pomaže u usporavanju progresije senilne makularne degeneracije.
Istraživači su primetili da njihova studija ima svoja ograničenja, jer je uključivala samo žene koje su imale 60 i više godina.
Međutim, istraživači veruju da bi informacije mogle biti relevantne i za muške pacijente.
Katarakta je vodeći uzrok slepila u svetu i nju ima oko 20 miliona ljudi, prema statistikama Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Ona izaziva:
- zamagljen vid
- pojavu odsjaja
- loš noćni vid
- osetljivost na svetlost
U početku, bolje osvetljenje i naočare mogu pomoći u ublažavanju nekih simptoma, ali kako katarakta napreduje, ponekad je operacija jedino rešenje.