UV zaštita od štetnih ultraljubičastih zraka je najvažniji kvalitet efikasnih naočara za sunce. UV zraci nose i povećan rizik za nastanak karcinoma kože periokularne regije (područje oko očiju) od kojih se kao najčešći navodi bazocelularni karcinom.
Da bi zaštitili našu kožu, koristimo kremu za sunčanje, ali kada je u pitanju zaštita očiju izbor se svodi na naočare, odnosno stakla.
Ne štite sva stakla, isto, neka štite potpuno a neka delimično.
Pregled sadržaja:
Šta su UVA i UVB zraci?
Najbolji način da saznate da li naočare imaju ultraljubičastu (UV) zaštitu je da potražite etiketu, posebno onu na kojoj piše UV 400 ili 100% zaštita od UVA i UVB zraka.
Kada god čujete savete dermatologa da stavite kremu za sunčanje kako biste sprečili bore, znake starenja i hiperpigmentaciju, to je zbog UVA zraka. Ovi štetni UV zraci su takođe odgovorni za oštećenje očiju i blago doprinose nastanku raka kože.
UVB zraci su UV zraci odgovorni za opekotine od sunca i za veći deo raka kože nego UVA zraci.
U zavisnosti od doba godine, položaja naše planete i mesta gde se nalazite, atmosfera može filtrirati različite količine UVB zračenja.
Zašto je UV zaštita toliko važna?
Izlaganje UV zračenju može oštetiti vaše oči i ugroziti vid.
Konkretno, katarakta se razvija kada prirodno čisto sočivo u oku postane zamućeno ili neprozirno. Ona je direktno povezana sa izlaganjem suncu. Studije su pokazale da što više vremena ljudi provode na suncu, to je veći rizik od dobijanja katarakte kako stare.
Preterano izlaganje UV zračenju takođe je povezano sa opekotinama rožnjače, oštećenjem tkiva mrežnjače, makularnom degeneracijom i abnormalnim izraslinama na površini očiju.
Naočare za sunce koje blokiraju 100% UV zračenja pružaju najbolju moguću zaštitu od ovih zdravstvenih rizika.
Kada bi trebalo da nosite naočare za sunce?
Stavite naočare za sunce kad god ste na otvorenom tokom dana, čak i kada je oblačno. Iako oblaci blokiraju svetlost, to ne sprečava štetne UV zrake da stignu do površine Zemlje.
Zbog toga nabavite naočare za sunce sa UV zaštitom.
Koja je najbolja UV zaštita na naočarama za sunce?
U idealnom slučaju, nabavite naočare za sunce koje imaju UV 400 zaštitu. UV 400 blokira skoro 100% sunčevih štetnih ultraljubičastih zraka. Ovo osigurava da su svetlosni zraci sa talasnim dužinama do 400 nanometara, kao što su UVA i UVB zraci budu blokirani.
Da bi se smatralo da imate naočare za sunce koje štite od UV zračenja, one moraju blokirati 75% do 90% vidljive svetlosti i da nude UVA i UVB zaštitu, odnosno da blokiraju 99% ultraljubičastog zračenja.
Većina naočara za sunce ima oznaku da nude UV zaštitu. Potražite deklaracije koje navode 100% zaštitu od UVA i UVB zraka.
Pored toga, naočare za sunce sa većim staklima i okvirima pružiće bolju zaštitu od UV zraka koji dopiru do vaših očiju iz svih uglova.
Polarizovana sočiva, koja imaju posebne filtere koji smanjuju odsjaj od reflektovane svetlosti, ne nude nužno UV zaštitu.
Da li tamne naočare za sunce imaju bolju UV zaštitu?
Ne postoji veza između boje stakla vaših naočara i količine UV zaštite koju pružaju. Boja i intenzitet nijanse samo vam govore koliko i kakva je vidljiva svetlost blokirana.
Na primer, svetlije nijanse poboljšavaju kontrast. Tamnije žute nijanse pomažu u sprečavanju odsjaja, a siva stakla smanjuju osvetljenost.
Nošenje tamnijih stakala zapravo može dovesti do većeg rizika za vaše oči. Zenice će se proširiti kada nosite tamnije naočare, omogućavajući da više svetlosti dođe u zadnji deo vaših očiju, nego što bi to bi slučaj da uopšte da ne nosite naočare za sunce.
Ako više volite da nosite naočare za sunce sa tamnijim ili jače zatamnjenim staklima, uverite se da obezbeđuju i UV 400 zaštitu.
Kako se testira UV zaštita?
Naočare za sunce sa UV zaštitom blokiraju štetne sunčeve zrake jer materijal sočiva ili premaz koji je nanet na sočiva apsorbuje UV zračenje.
Stručnjak za negu očiju može testirati vaše naočare za sunce za nekoliko sekundi pomoću instrumenta koji se zove fotometar i reći vam tačno koliko su efikasne u zaštiti vaših očiju.
Takođe možete isprobati jednostavan test kod kuće ako imate pristup UV lampi.
Uperite UV lampu na komad papira. Novije papirne novčanice dolara sadrže UV-fluorescentna vlakna koja će sijati kada su izložena UV zračenju.
Šta da tražite? Ako snop vašeg UV izvora svetlosti uzrokuje da vlakna sijaju čak i nakon što prođu kroz staklo sunčanih naočara, znaćete da sunčane naočare ne pružaju adekvatnu zaštitu od UV zračenja.
Imajte na umu da starije naočare za sunce sa izgrebanim staklima možda neće pružiti toliko zaštite od sunca kao noviji par.
Posebno je važno da proverite starije naočare za sunce, kako biste bili sigurni da i dalje štite zdravlje vaših očiju kada uživate na suncu.
Zapamtite da je UV zaštita jako važna, a za sva dodatna pitanja, stojimo na raspolaganju.
Posetite nas i pitajte nas za stakla sa UV zaštitom.
Optika Lučić Milana Rakića 1
011-383-59-02