Šta su polutvrda sočiva i njihove beneficije
Postoje dve osnovne vrste sočiva: tvrda i meka. Prava tvrda sočiva smatraju se zastarelim i retko se koriste. Tvrda sočiva koja se danas koriste zapravo su polutvrda sočiva, tj. gas-propusna ili skraćeno GP sočiva.
GP sočiva su mekša od tvrdih sočiva, ali i ona zadržavaju svoj oblik na oku. Ova sočiva za oči se prave od plastike i drugih materijala kao što su silikoni i fluoropolimeri, ali sadrže i druge dodatke koji omogućavaju komfor i dugotrajnost pri nošenju. Polutvrda sočiva i specijalne formulacije polimera od kojih su napravljena pružaju veći protok kiseonika nego većina mekih sočiva. Površina im je takva da onemogućava razvoj proteina i sluzi koji smetaju očima.
GP sočiva su dugotrajnija vrsta sočiva za oči i omogućavaju fleksibilno vreme nošenja.
Vrste GP sočiva
Dizajn GP sočiva prvenstveno se razlikuje po veličini. Dugi niz godina skoro sva GP sočiva bila su manjeg prečnika (obično oko 9-10 mm) od prečnika rožnjače.
Uz razvoj materijala, veća sočiva su postala uobičajena. Najveća su takva da pokrivaju pola beonjače ili većinu površine oka. Prečnik im je 15-17 mm, i uglavnom se koriste da pomognu sa složenim problemima i bolestima oka.
U svakom slučaju, bez obzira na veličinu, GP sočiva treba da budu udobna i da ne izazivaju nikakve fiziološke promene na rožnjači.
Polutvrda GP sočiva se nose kad ste budni, obično se stavljaju ujutru i skidaju pred spavanje. Mada, neki materijali su podobni i za nošenje preko noći.
GP sočiva su odlična alternativa za ljude kojima meka kontaktna sočiva ne pružaju dovoljnu korekciju vida, a naročito su korisna za pacijente koji imaju problema sa nepravilnošću rožnjače – keratokonus.
GP sočiva pružaju manji rizik od infekcije.
Šta su prednosti GPsočiva?
GP sočiva su izdržljivija i dužeg su veka od mekih kontaktnih sočiva. Nošenje modernih GP sočiva zahteva kraći period adaptacije od starih tvrdih sočiva.
Polutvrda GP sočiva se preporučuju ljudima koji su probali meka kontaktna sočiva i nisu zadovoljni rezultatima nošenja. GP sočiva su manje popularna od mekih, ali omogućavaju bolji vidi i vidnu oštrinu ljudima koji boluju od astigmatizma, kratkovidosti, dalekovidosti,i prezbiopije. Pravi kandidati za nošenje ovih sočiva za oči su ljudi koji
- Mogu da izdrže period adaptacije;
- Nisu zadovoljni mekim kontaktnim sočivima;
- Žele da smanje rizik od infekcije;
- Moraju da nose bifokalna ili multifokalna kontaktna sočiva.
Održavanje GP sočiva
Kada preuzmete svoja GP sočiva, vaš oftalmolog ili optičar bi trebalo da vam da savete o održavanju. Uvek se rukovodite savetom doktora, a ne nekog drugog. Evo nekoliko univerzalnih i korisnih saveta za početak:
- Operite ruke pre i nakon stavljanja sočiva;
- Koristite sredststva za čišćenje preporučena od strane optičara ili oftalmologa;
- Nemojte ni sa kim deliti sočiva;
- Držite kutiju za čuvanje čistom i sterilnom;
- Izbegavajte čišćenje sočiva tekućom vodom.