Održavanje kontaktnih sočiva može da odvrati neke ljude od njihove kupovine, ali uz samo malo truda vaša kontaktna sočiva će da vam mnogostruko uzvrate.
Jednom kada prevaziđete prilično užasavajuću pomisao da stavite komad plastike na površinu očne jabučice, može te osećati kao da ste nepobedivi. Sada kada možete da jasno da vidite bez naočara, u osnovi možete i da letite. Međutim, lako možete da postanete prilično nemarni i da zanemarite održavanje kontaktnih sočiva.
Ali nebriga može dovesti do mnogo zdravstvenih problema, kako manjih (iritacija) tako i zastrašujućih (gubitak vida), pa poslušajte ove savete dr Skota Mekrea, profesora oftalmologije na Univerzitetu u Ročesteru.
Evo šta nikada ne bi trebalo da radite ako nosite kontaktna sočiva.
Pregled sadržaja:
- Ne dirajte kontaktna sočiva bez prethodnog pranja ruku
- Pazite da ne ostavite korišćeni rastvor za čišćenje u kutiji za kontaktna sočiva
- Ne ostavljajte kutiju za kontaktna sočiva mokru
- Nemojte da zaboravite da svakodnevno očistite kontaktna sočiva
- Ne preskačite ni čišćenje kutije za kontaktna sočiva
- Nemojte da preterano nosite kontaktna sočiva
- Nemojte da spavate sa kontaktinim sočivima
- Pazite da vam ne ostane šminka na kontaktnim sočivima
- Ne stavljajte kontaktna sočiva kada su vam oči iziritirane
- Ne kupajte se sa kontaktnim sočivima
- Ne trljajte oči
Ne dirajte kontaktna sočiva bez prethodnog pranja ruku
Ako dodirnete svoja kontaktna sočiva bez pranja ruku, prenosite bakterije na sočivo. Uvek operite ruke pre nego što stavite kontaktna sočiva i ponovo pre nego što ih uklonite.
Pazite da ne ostavite korišćeni rastvor za čišćenje u kutiji za kontaktna sočiva
Rastvor za kontaktna sočiva, kao dezinfekciono sredstvo, je prilično efikasan – sve dok ga ne ostavite da stoji u kutiji danima. Bakterije tada mogu preplaviti dezinfekciono sredstvo.
Isto važi i za ponovnu upotrebu istog rastvora, što uzrokuje razmnožavanje bakterija i prestanak sterilnosti rastvora.
Ako bakterije dospeju na vaše kontaktno sočivo, a samim tim i na očnu jabučicu, možete rizikovati da dobijete infekciju Pseudomonas aeruginosa.
Ne ostavljajte kutiju za kontaktna sočiva mokru
Bakterije vole vlagu. Najmanje polovina medicinskih slučajeva predstavlja posledicu toga što ljudi ne usuše svoje navlake za kontaktna sočiva. Dakle, da biste sprečili da završite u bolnici sa čirom na rožnjači, obavezno svakodnevno osušite kutiju za kontaktna sočiva na vazduhu.
Nemojte da zaboravite da svakodnevno očistite kontaktna sočiva
Bakterije i proteini se akumuliraju na kontaktnim sočivima, a te naslage mogu izazvati imunološke reakcije kao što je džinovski papilarni konjunktivitis. Nakon toga, na kraju biste mogli postati potpuno netolerantni na kontaktna sočiva.
Ne dozvolite da se ovo desi. Svaki dan čistite kontaktna sočiva rastvorom za čišćenje, nežno trljajući sočivo prstom da biste uklonili ostatke.
Ne preskačite ni čišćenje kutije za kontaktna sočiva
Održavanje kontaktnih sočiva podrazumeva i održavanje kutijice gde se odlažu. Čak i uz redovno sušenje na vazduhu, vaša kutija za kontaktna sočiva treba da se očisti. Operite je blagim sapunom i vodom jednom nedeljno. Dobro isperite kućište i ostavite da se osuši na vazduhu.
Nemojte da preterano nosite kontaktna sočiva
Imajte redovan raspored u kome vadite sočiva i pustite oči da se odmore. Ako vaše očne jabučice ne dobijaju dovoljno kiseonika, rožnjača može nabubriti, što dovodi do abrazije rožnjače i na kraju infekcije ako bakterije uđu unutra. Generalno, vašim očima su potrebni periodi odmora, pa se pobrinite da im date taj odmor.
Nemojte da spavate sa kontaktinim sočivima
Ovo je povezano sa prekomernim trošenjem vaših kontakatnih sočiva. Sigurno ne želite da nakon dremanja ili spavanja preko noći sa kontaktnim sočivima imate iritirane ili otečene oči.
Pazite da vam ne ostane šminka na kontaktnim sočivima
Ako se to dogodi, odmah izvadite kontaktno sočivo, zatim ga očistite i dezinfikujte. Održavanje kontaktnih sočiva je u ovom slučaju od izuzetnog značaja, jer posledice infekcije oka mogu da budu izuzetno opasne.
Ne stavljajte kontaktna sočiva kada su vam oči iziritirane
Kada su vam oči crvene ili iziritirane, izvadite sočiva. Vaše oči su iritirane sa razlogom. U svakom slučaju, vaše telo odbija kontaktno sočivo, pa ga izvadite. Ako nemate pri ruci kutiju za kontaktna sočiva, stavite ih u čašu sa vodom. Nemojte ponovo stavljati kontaktna sočiva u oči, a da ih temeljno ne dezinfikujete.
Održavanje zdravlja očiju uključuje i pravovremeno odlaganje kontaktnih sočiva.
Ne kupajte se sa kontaktnim sočivima
Tuš, hidromasažna kada, bazen mogu imati bakterije i amebe koje loše utiču na vaše oči ako ne dezinfikujete svoja kontaktna sočiva kako treba.
Posebno zastrašujuća bolest pod nazivom Acanthamoeba keratitis (ozloglašena po tome što se pojavljuje u vrućim kadama) može da dovede do gubitka vida, pa čak i slepila.
Ako morate da se tuširate sa kontaktinim sočivima, pokušajte da držite oči zatvorene. A ako na kraju ipak uđe voda u kontaktna sočiva, ne zaboravite da ih očistite nakon toga.
Ne trljajte oči
Ovo može da uzrokuje dodatno pogoršanje problema. Razmislite o nekim kapima protiv svraba koje mogu da se kupe bez lekarskog recepta i koje će vam pomoći da umirite iziritirano oko.