Naočare za vid na daljinu mogu vam biti od vitalne važnosti za svakodnevno funkcionisanje, ako se mučite da vidite udaljenije objekte. Za aktivnosti kao što je vožnja, naočare za vid na daljinu mogu biti apsolutno neophodne. Ako mislite da se vaš vid promenio i više ne možete jasno da vidite objekte u daljini, trebalo bi da posetite svog oftalmologa koji može da testira vaš vid i prepiše prava sočiva da poboljša vaš vid.
Naočare na daljinu mogu biti od pomoći u mnogim različitim okruženjima, uključujući kuću, školu i posao. Možda će vam trebati naočare za korekciju vida na daljinu, ako patite od stanja koje se zove miopija, inače poznatog kao kratkovidost. U proseku pogađa oko 30% stanovništva Evrope.
Pregled sadržaja:
Šta je miopija?
To je uobičajeno stanje oka koje je uzrokovano nepravilnim oblikom sočiva, rožnjače ili očne jabučice. Ovo utiče na to kako se svetlost fokusira na mrežnjaču, što dovodi do toga da udaljeni objekti izgledaju mutno.
Ako imate miopiju, svetlost se neće prelomiti na tačnom mestu u oku koje nam omogućava da jasno vidimo.
Kratkovidnost se takođe može pojaviti i zbog genetike. Ako jedan ili oba vaša roditelja imaju miopiju, veća je verovatnoća da ćete je razviti i možda će vam trebati naočare za vid na daljinu.
Kako da znam da li su mi potrebne naočare za daljinu?
Ako se mučite da vidite objekte u daljini, verovatno ćete morati da nosite naočare da biste ispravili vid.
Simptomi su:
- sedite bliže televizoru nego ranije
- glavobolje
- naprezanje očiju
- trljanje očiju više nego obično
Ako imate više od 40 godina i trenutno nosite naočare za vid na daljinu, možda ćete morati da promenite sočiva u nekom trenuku zbog prezbiopije. Ovo je stanje povezano sa godinama, pri
čemu vaš vid na blizinu može da počne da se pogoršava. Kada se to dogodi, možete investirati u progresivna stakla, kako biste mogli da vidite na daljinu, blizinu, kao i na međurastojanjima.
Jedan važan primer gde su naočare za vid na daljinu veoma važne, je svakako vožnja. Ako vaš vid ne ispunjava standarde vida za vožnju, morate nositi naočare svaki put kada vozite. Možete biti krivično gonjeni ako to ne učinite. Standardi vida uključuju mogućnost čitanja registarskih tablica automobila sa 20 metara, uz naočare ako je potrebno. Takođe je potrebna oštrina vida od najmanje 0,5 decimale (6/12 mereno na Snelenovom grafikonu i adekvatno vidno polje). Vaš optičar će to testirati i obavestiti vas da li su potrebne naočare za vid na daljinu da korigujete ove zahteve neophodne za vožnju.
U kome periodu života počinju da se javljaju ovi problemi sa vidom?
Naočare za daljinu ispravljaju niz vidnih nedostataka: kratkovidost (miopija), dalekovidost (hiperopija) i astigmatizam. Kao što ime govori, omogućavaju korisnicima da jasnije vide udaljene objekte. Obično ih koriste ljudi do 40 godina ili stariji.
Očno sočivo počinje da gubi elastičnost (oko 35-e godine), što otežava jasno uočavanje objekata u blizini. Tada se uzimaju naočare za čitanje ili progresivna sočiva (stakla) koja nam pomažu da jasno vidimo na svim udaljenostima. Praktično nevidljiva gravura je garancija da nosite kvalitetna stakla.
Naočare za daljinu – rezime
Naočare za daljinu, su naočare koje koriguju refraktivnu grešku kao što je:
- miopija
- astigmatizam
- himpermetropija (dalekovidost)
Ove naočare se preporučuju da se nose stalno, a pogotovo kada vozimo, gledamo film ili kada smo u pozorištu.
Važno je da budu kvalitetne i ne previše teške.
Kod visokih miopija, odnosno minus dioptrija ne treba birati previše velike naočare, jer se sa većim ramom i povećava ona debiljna koju optičar želi da sakrije, odnosno izbrusi.
Dioptrijska stakla birajte sa obeveznom UV zaštitom. Preporuka su „Crizal“ od Essilora, jer su među najboljim na svetu što se tiče kvaliteta.
Stakla ako volite ili želite prvi put da probate, možete izabrati „Foto“, jer menjaju sunčane naočare.
Okvir možete birati bilo plastičan ili metalni u zavisnosti od ukusa, udobnosti, kvaliteta i brenda.
Posetite nas i pitajte, za vaše nove naočare
Optika Lučić Milana Rakića 1 Zvezdara
011/3835-902