Miopija (kratkovidost) kod dece, je stanje koje otežava osobi da vidi predmete koji su u daljini. To je prilično uobičajeno stanje koje pogađa bezbroj ljudi širom sveta i često se razvija u detinjstvu.
Miopija se može razviti iz nekoliko razloga. Na primer, nekoliko studija je pokazalo da postoji direktna veza između miopije kod dece i digitalnih uređaja. Čest uzrok miopije je izdužena očna jabučica. Ako je oko predugačko, svetlost će se fokusirati na prednji deo mrežnjače umesto na samu mrežnjaču.
Iako se miopija ne može u potpunosti izlečiti, postoje načini da se uspori njeno napredovanje.
Pregled sadržaja:
Miopiju je lakše lečiti tokom detinjstva
Miopija se često javlja kod dece i može povećati rizik od razvoja teških očnih oboljenja kasnije u odraslom dobu. Međutim, ako se rano identifikuju znaci miopije u detinjstvu, postoji mogućnost da se miopija može usporiti i donekle zaustaviti.
Nelečena miopija može biti štetna na duge staze
Iako miopija može izgledati više kao smetnja nego ozbiljan problem sa vidom, važno je da se razume da postoji nekoliko zdravstvenih problema oka koji se mogu manifestovati kao rezultat miopije. Miopija ponekad može da dovede do: razvoja glaukoma, katarakte, odvajanja mrežnjače, makularne degeneracije i, u ekstremnim slučajevima, slepila.
Kakav psihološki uticaj može da izazove miopija kod dece?
Nikada ne treba zanemariti činjenicu da problemi sa vidom mogu na kraju sprečiti vaše dete da zaista uživa u određenim aspektima svog života.
Na primer, može mu biti teško, ako ne i nemoguće, da se bavi svojim omiljenim sportom. Takođe, može da ima problem sa učenjem u školi, jer ne može dobro da vidi tablu. Ovi nedostaci mogu imati ne samo fizički uticaj na dete, već i psihički.
Kako se leči miopija kod dece?
Ukoliko se vašem detetu dijagnostikuje miopija, postoji nekoliko opcija lečenja koje su dostupne:
- Ortokeratološka (Orto-K) sočiva. To su polutvrda kontaktna sočiva koje se obično nose tokom noći kako bi se poboljšao vid na način da se preoblikuje rožnjača. Orto-K sočiva su posebno dizajnirana, da ih vaše dete nosi preko noći. Ova sočiva pomažu da se nežno preoblikuje rožnjača oka koja može da ispravi miopiju tokom dana. Ovo je jedna od najpopularnijih opcija u lečenju miopije, jer omogućava lečenje, bez potrebe da nosite kontaktna sočiva ili naočare tokom dana.
- Tretmani atropinom. Tretman atropinom uključuje upotrebu kapi atropina pored kontaktnih sočiva ili običnih naočara. Ove kapi opuštaju oko, što na kraju može pomoći da se uspori napredovanje miopije.
- Multifokalna meka kontaktna sočiva. Ovakva sočiva nude mekan prelaz od vida na daljinu, preko srednje distance do vida na blizinu. Ovo podrazumeva da ovakva sočiva imaju progresivnu korekciju dioptrije smanjujući napetost oka I omogućavajući kristalno jasan vid ka svim udaljenostima.
Miopija kod dece može da bude izuzetno neprijatna, ali ova sočiva su udobna i mogu pomoći detetu da živi svoj život bez dodatnog ometanja.
Kada bi bilo najbolje da posetite oftalmologa?
Kratkovidnost je veoma česta pojava, ali to ne treba uzimati olako. I u najslabijoj formi, može negativno da utiče na kvalitet života vašeg deteta, dok ekstremni slučajevi mogu ozbiljno da oštete vid.
Ako vaše dete pokazuje znake miopije, nemojte ih ignorisati. Rano reagovanje na stanje može osigurati da vaše dete može da živi život sa normalnim vidom i smanji rizik od razvoja ozbiljnih problema sa očima kasnije tokom života.
Ako imate pitanja u vezi sa lečenjem kratkovidosti ili ako sumnjate da vaše dete možda ima miopiju, kontaktirajte oftalmologa i zakažete termin.