Konjuktivitis ili ” crveno oko” je vrlo rasprostranjena očna bolest i zbog toga je pravovremeno lečenje od velike važnosti.
Postoje trenuci kada je važno da se hitno potraži medicinsa pomać za konjuktivitis. Međutim, to nije uvek neophodno. Da biste ublažili upalu i suvoću izazvanu konjuktivitisom, možete koristiti hladne obloge i veštačke suze, koje mogu da se kupe u apoteci, bez lekarskog recepta.
Takođe bi trebalo da prestanete da nosite kontaktna sočiva dok vaš očni lekar (oftalmolog) ne kaže da je u redu da počnete da ih nosite ponovo. Ako niste morali da posetite lekara, nemojte da nosite svoja kontaktna sočiva sve dok više ne budete imali simptome crvenog oka.
Pregled sadržaja:
Kada bi bilo dobro da potražite medicinsku pomoć?
Konjuktivitis zahteva lečenje ukoliko se pojave određeni simptomi.
Trebalo bi da posetite lekara, ako imate konjuktivitis zajedno sa bilo kojim od sledećih simptoma:
- bol u oku (očima)
- osetljivost na svetlost ili zamagljen vid koji se ne poboljšava kada se iscedak obriše iz oka (očiju)
- intenzivno crvenilo u očima
- simptomi koji se pogoršavaju ili se ne poboljšavaju, uključujući crveno oko za koje se smatra da je uzrokovano bakterijama koje ne prolaze nakon 24 sata upotrebe antibiotika
- oslabljen imuni sistem, na primer od HIV infekcije, lečenja raka ili drugih zdravstvenih stanja ili tretmana
Novorođenčad sa simptomima konjunktivitisa treba odmah odvesti kod lekara.

Virusni konjunktivitis
Većina slučajeva virusnog konjunktivitisa je blaga. Infekcija će obično nestati za 7 do 14 dana bez lečenja i bez ikakvih dugoročnih
posledica. Međutim, u nekim slučajevima, virusnom konjunktivitisu može biti potrebno 2 do 3 nedelje (ili duže) da prođe.
Lekar može propisati antivirusne lekove za lečenje ozbiljnijih oblika konjunktivitisa. Na primer, konjunktivitis izazvan virusom herpes simpleksa ili virusom varičela-zoster. Antibiotici neće izlečiti virusni konjunktivitis; ovi lekovi nisu efikasni protiv virusa.
Bakterijski konjuktivitis
Blaži oblik bakterijskog konjunktivitisa može da prođe bez lečenja antibioticima i bez izazivanja komplikacija. Često prolazi za 2 do 5 dana bez lečenja, ali ume da prođe i do 2 nedelje da potpuno nestane.
Vaš lekar može da vam prepiše antibiotik, koji se obično daje lokalno (kao kapi za oči ili mast). Antibiotici mogu pomoći u skraćivanju dužine infekcije, smanjenju komplikacija i smanjenju širenja na druge.

Antibiotici su neophodni u sledećim slučajevima:
- Kada imate iscedak ( sa gnojem)
- Kada se konjuktivitis javlja kod ljudi čiji je imunološki sistem ugrožen
- Kada se sumnja na određene bakterije
Razgovarajte sa svojim lekarom, koja je najbolja opcija lečenja za vaš oblik infekcije.
Alergijski konjunktivitis
Konjunktivitis izazvan alergenom (kao što je polen ili životinjska dlaka) se obično poboljšava uklanjanjem alergena iz vaše okoline. Lekovi protiv alergija i određene kapi za oči (topikalni antihistaminici i vazokonstriktori), uključujući neke kapi za oči na lekarski recept, takođe mogu pružiti olakšanje od alergijskog konjunktivitisa. U nekim slučajevima, vaš lekar može preporučiti kombinaciju lekova za poboljšanje simptoma.

Konjuktivitis ume da izazove neprijatnost, ali ako lečenje počne na vreme, velika je verovatnoće da ćete se uz adekvatan tretman izlečiti za nekoliko dana.