Glaukom je naziv za grupu bolesti koja dovodi do oštećenja očnog živca i vodeći je uzrok slepila kod ljudi koji su stariji od 40 godina.
Interesantno je da glaukom nije bolest, već sindrom – odnosno skup nekoliko simptoma.
Ovde spadaju:
- povišenje očnog pritiska
- udubljenje papile očnog živca
- oštećenje vidnog polja
Glaukom je obično, ali ne uvek, rezultat nenormalno visokog pritiska u vašem oku. Vremenom, povećani pritisak može erodirati vaše tkivo optičkog nerva, što može dovesti do gubitka vida ili čak slepila. Ako se rano otkrije, verovatno ćete moći da sprečite dodatni gubitak vida.
Pregled sadržaja:
Koji su simptomi glaukoma?
Najčešći tip glaukoma je glaukom otvorenog ugla. Nema znakova ili simptoma osim postepenog gubitka vida. Iz tog razloga, važno je da idete na godišnje sveobuhvatne preglede očiju kako bi vaš oftalmolog ili specijalista za oči mogao da prati sve promene u vašem vidu.
Glaukom zatvorenog ugla je stanje oka koje zahteva hitnu medicinska pomoć.
Odmah se obratite svom lekaru ako osetite bilo koji od sledećih simptoma:
- jak bol u očima
- mučninu
- povraćanje
- crvenilo u oku
- iznenadne smetnje u vidu
- iznenadno zamućenje vida
Šta uzrokuje glaukom?
Glaukom kao bolest nastaje kada ima previše tečnosti u oku (kad je povišen očni pritisak). Da bi naše oko imalo stalni tonus, pritisak mora biti u granicama normale. Normalne vrednosti za intraokularni pritisak su od 10 do 21 mmHg i variraju u toku dana.
Unutar očiju (koje su zdrave) postoji bistra tečnost koja se naziva očna vodica i ona cirkuliše kako bi nahranila oko. Održavanje stalnog intraokularnog pritiska u oku nastaje neprekidnom cirkulacijom očne vodice. Ukoliko je oticanje očne vodice sprečeno ili smanjeno, dolazi do nagomilavanja tečnosti u oku, te pritisak razara deo po deo vidnog živca.
Optički nerv je od vitalnog značaja za vašu sposobnost vida. On prenosi signale iz retine u oku do mozga.
Ako se intraokularni pritisak povećava, optički nerv se može oštetiti. Kako oštećenje nerva napreduje, možete početi da gubite vid na oku.
Šta uzrokuje povećanje pritiska u vašem oku nije uvek poznato. Međutim, lekari veruju da jedan ili više ovih faktora može igrati ulogu:
- kapi za oči
- blokirana ili ograničena drenaža u vašem oku
- lekovi, kao što su kortikosteroidi
- slab ili smanjen protok krvi do vašeg optičkog nerva
- visok ili povišen krvni pritisak
Vrste glaukoma
Postoji pet glavnih tipova glaukoma.
To su:
- Glaukom otvorenog ugla
Glaukom otvorenog ugla nema uvek jasne znakove ili simptome osim postepenog gubitka vida. Ovaj gubitak može biti toliko spor da vaš vid može da pretrpi nepopravljivu štetu pre nego što bilo koji drugi znaci postanu očigledni.
Prvi znak problema sa ovom vrstom glaukoma obično je gubitak perifernog (bočnog) vida.
Ovo je i najčešći tip glaukoma.
- Glaukom zatvorenog ugla
Ako se protok vaše očne vodice iznenada blokira, brzo nakupljanje tečnosti može izazvati ozbiljno, brzo i bolno povećanje pritiska. Glaukom zatvorenog ugla zahteva hitno lečenje. Trebalo bi da odmah pozovete svog lekara ako počnete da osećate simptome, koji mogu da budu: jak bol, mučnina i zamagljen vid.
Kod većine pacjenata laserska hirurgija i lekovi mogu da uklone začepljenje, smanje očni pritisak i povrate vid.
- Kongenitalni (dečiji) glaukom
Deca rođena sa urođenim glaukomom imaju defekt očnog ugla, koji usporava ili sprečava normalnu drenažu tečnosti.
Urođeni glaukom se obično manifestuje simptomima, kao što su: mutne oči, prekomerno suzenje ili osetljivost na svetlost.
Lekar će najverovatnije preporučiti hiruršku proceduru za rešavanje ovog problema.
Postupak se smatra prilično sigurnim i efikasnim. Kada se uradi u ranoj mladosti, deci nudi odličnu šansu da imaju dobar vid.
- Sekundarni glaukom
Sekundarni glaukom je često neželjeni efekat povrede ili nekog drugog oboljenja oka, kao što su katarakta ili tumor oka. Lekovi, kao što su kortikosteroidi, takođe mogu izazvati ovu vrstu glaukoma. Retko, operacija oka može izazvati sekundarni glaukom.
- Glaukom normalnog pritiska
Kod ovog tipa glaukoma očni pritisak može da ima potpuno normalne vrednosti, ali dolazi do oštećenja optičkog nerva. Uzrok bolesti nije poznat, ali se predpostavlja da nastaje usled slabe prokrvljenosti očnog živca.