Fotofobija ili osetljivost na svetlost je stanje u kojem jarko svetlo ne prija vašim očima. To je prilično učestao simptom koji je povezan sa nekoliko različitih stanja i bolesti (od manjih iritacija do ozbiljnih zdravstvenih problema).
Najblaže varjante uzrokuju da žmirkate u jako osvetljenoj prostoriji ili kada ste napolju. Kod težih slučajeva, ovo stanje izaziva priličan bol kada su vaše oči izložene skoro svakoj vrsti svetlosti.
Pregled sadržaja:
Migrena kao mogući uzrok fotofobije
Fotofobija je čest simptom migrene. Migrena uzrokuje jake glavobolje koje mogu biti izazvane brojnim faktorima, uključujući: hormonske promene, hranu, stres… Ostali simptomi su: pulsiranje u jednom delu glave, mučnina i povraćanje.
Procenjuje se da više od 10 procenata ljudi širom sveta ima migrenu. Takođe se češće javljaju kod žena nego kod muškaraca.
Fotofobija i bolesti koje utiču na mozak
Osetljivost na svetlost se obično povezuje sa nekoliko ozbiljnih bolesti koja utiču na mozak.
Tu pre svega spadaju:
- Encefalitis
Encefalitis je upala mozga koju izazivaju virusne, bakterijske ili gljivične infekcije. Teški slučajevi mogu biti opasni po život.
- Meningitis
Meningitis je bakterijska infekcija koja uzrokuje upalu membrana koje okružuju mozak i kičmenu moždinu. Bakterijski oblik može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su oštećenje mozga, gubitak sluha, pa čak i smrt.
- Subarahnoidalno krvarenje
Subarahnoidalno krvarenje nastaje kada imate krvarenje između mozga i okolnih slojeva tkiva. Može biti fatalano ili dovesti do oštećenja mozga ili moždanog udara.
Fotofobija i bolesti koja utiču na oči i vid
Fotofobija je takođe česta kod nekoliko bolesti koje utiču na oči.
To su pre svega:
- Abrazija rožnjače
Abrazija rožnjače je povreda rožnjače, krajnjeg sloja oka. Ova vrsta povreda je uobičajena i može se desiti ako vam u oči uđu: pesak, prljavština, metalne čestice ili neke druge supstance. Ovo može dovesti do ozbiljnog stanja zvanog čir na rožnjači, ako se rožnjača inficira.
- Skleritis
Skleritis ili zapaljenje beonjače je teška upala beonjače koja ugrožava vid. Otprilike polovina svih slučajeva je uzrokovana bolestima koje utiču na imuni sistem, kao što je lupus. Ostali simptomi uključuju: bol u očima, suzenje očiju i zamagljen vid.
- Konjunktivitis
Takođe poznat kao “ružičasto oko”, konjunktivitis se javlja kada se sloj tkiva koji pokriva beonjaču inficira ili upali. Uglavnom je uzrokovan virusima, ali može biti uzrokovan i bakterijama i alergijama. Ostali simptomi su: svrab, crvenilo i bol u očima.
- Sindrom suvog oka
Suvo oko se javlja kada vaše suzne žlezde ne mogu da proizvedu dovoljno suza ili su suze lošeg kvaliteta. To dovodi do toga da su vam oči preterano suve. Uzroci mogu da budu: starost, faktore životne sredine, određene bolesti i neki lekovi.
Kada bi bilo najbolje da se obratite lekaru?
Pojedine bolesti koje izazivaju osetljivost na svetlost (fotofobiju) smatraju se veoma opasnim.
Ukoliko imate neke od ovih simptoma, odmah potražite medicinsku pomoć.
Abrazija rožnjače
Simptomi uključuju:
- zamagljen vid
- bol ili peckanje u oku
- crvenilo
- osećaj da imate nešto u oku
Encefalitis
Simptomi mogu biti:
- jaka glavobolja
- groznica
- dezorjentisanost
Meningitis
Simptomi su:
- groznica
- jaka glavobolja
- ukočen vrat
- mučnina i povraćanje
Subarahnoidalno krvarenje
Simptomi su najčešće::
- iznenadna i jaka glavobolja koja se pogoršava prema potiljku
- razdražljivost i zbunjenost
- smanjena svest
- utrnulost
Kako se leči fotofobija?
Postoji nekoliko mogućnosti za lečenje fotofobije.
Tu spadaju:
- Kućna nega
Držanje podalje od sunčeve svetlosti i prigušenje svetla može pomoći da fotofobija bude manje neprijatna. Držanje očiju zatvorenim ili nošenje zatamnjenih naočara takođe može pružiti olakšanje.
- Medicinski tretmani
Odmah se obratite svom lekaru ako imate jaku osetljivost na svetlost. Vaš lekar će obaviti fizički pregled, kao i pregled očiju. On takođe može da postavi pitanja o učestalosti i ozbiljnosti vaših simptoma kako bi utvrdio uzrok.
Vrsta lečenja koja vam je potrebna zavisiće od osnovnog uzroka. Lečenje može da uključuje:
- lekove i odmor – kod migrene
- kapi za oči koje smanjuju upalu – za skleritis
- antibiotike – za konjunktivitis
- veštačke suze – za blagi sindrom suvog oka
- antibiotske kapi – kod abrazije rožnjače
- antiinflamatorne lekove, odmor u krevetu i tečnosti za – blage slučajeve encefalitisa (teški slučajevi zahtevaju dodatnu negu, kao što je pomoć pri disanju.)
- antibiotike – za bakterijski meningitis (virusni oblik se obično nestaje sam od sebe u roku od 2 nedelje.)
- operacija za uklanjanje viška krvi i ublažavanje pritiska na vaš mozak – zbog subarahnoidalnog krvarenja
Saveti za sprečavanje fotofobije
Fotofobija se ne može uvek sprečiti, ali određeni modeli ponašanja mogu pomoći kod prevencije nekih uslova koji izazivaju fotofobiju.
- Pokušajte da izbegnete okidače koji izazivaju napade migrene.
- Sprečite konjunktivitis tako što ćete praktikovati dobru higijenu, ne dodirujte previše oči i ne deliti šminku za oči.
- Smanjite rizik od dobijanja meningitisa izbegavanjem kontakta sa zaraženim ljudima, često perite ruke i vakcinišite se protiv bakterijskog meningitisa.
- Prevencija za encefalitis je često pranje ruku.
- Vakcina protiv encefalitisa i izbegavanje ujeda komaraca i krpelja, takođe može pomoći u prevenciji encefalitisa.
Fotofobija – rezime
Fotofobija ili osetljivost na svetlost nije bolest oka, već simptom mnogih očnih stanja kao što su infekcije ili upale koje mogu iritirati oči.
Osetljivost na svetlo takođe može biti simptom bolesti koja nije direktno povezana sa očima, kao što su npr. bolesti uzrokovane virusom ili migrene.
Osobe sa svetlijim očima su podložnije fotofobiji, jer svetle oči imaju manje pigmenta za zaštitu od sunca i jačih izvora svetla.
Fotofobija može da se reši, ali prvo morate da posetite svog lekara kako biste dijagnostikovali tačan uzrok fotofobije. Lečenje osnovnog uzroka je ćesto ključno.
Ukoliko ste prirodno osetljivi na svetlo, izbegavajte sunce i druge jake izvore svetla. Nosite šešire širokog oboda i sunčane naočare sa UV zaštitom.
Fotoosetljiva dioptrijska sočiva su takođe dobro rešenje ukoliko imate blagi stepen fotofobije. Takva sočiva se automatski zatamne kada ste na otvorenom prostoru, i blokiraju 100% štetnog UV zračenja.
Kada je reč o jakom sunčevom zračenju, najbolji izbor su polarizovane sunčane naočare. Ove sunčane naočare pružaju dodatnu zaštitu od blještanja koje uzrokuje refleksiju svetla od raznih površina kao što su voda, asfalt, pesak, sneg itd.
Veliki izbor polarizovanih sunčanih naočara možete naći kod nas u Optici Lučić
Milana Rakića 1 Zvezdara
011/3835-902