Degeneracije rožnjače su patološke promene ili reakcije tkiva rožnjače koje nastaju sekundarno u toku ili posle nekog lokalnog ili sistemskog oboljenja.
Rožnjača je providni prednji deo očne jabučice. Svetlost mora proći kroz rožnjaču da bi stigla do zenice i mrežnjače. Rožnjača je ključna za prelamanje i fokusiranje svetlosti i stoga fokusiranje vašeg vida. Kao spoljašnji sloj oka, rožnjača štiti oko od svih vrsta infekcija i stranih predmeta. Ona je izuzetno vitalan deo oka i jako je važna za kvalitet vašeg vida.
Pregled sadržaja:
Šta su degeneracije rožnjače?
Degeneracije rožnjače su promene ili postepena propadanja tkiva rožnjače. One mogu negativno uticati na funkciju rožnjače, ograničavajući njenu sposobnost da pomogne oku da se pravilno fokusira.
Vremenom, degeneracije rožnjače mogu izazvati:
- gubitak vida
- bol u očima
- druge probleme
Simptomi degeneracije rožnjače mogu se značajno razlikovati kod pacjenata.
Koji su uzroci bolesti?
Degeneracije rožnjače mogu biti uzrokovane bolešću ili starenjem. U većini slučajeva, ovo nema nikakve veze sa genetikom.
Češće su povezane sa starenjem, nego sa bolešću.
Više bolesti i stanja mogu biti uzroci degeneracije rožnjače.
To su:
- reumatoidni artritis
- glaukomom
- sifilis
- keratitis (zapaljenje rožnjače)
- Kronova bolest
Pošto su ove bolesti povezana sa degeneracijama rožnjače, uvek treba da pružite potpunu i tačnu medicinsku istoriju svom oftalmologu.
Kako izgledaju simptomi?
Simptomi degeneracije rožnjače mogu varirati u zavisnosti od vrste degeneracije. U većini slučajeva, iskusićete i kozmetičke simptome i simptome vezane za vid.
To mogu da budu:
- naslage kalcijumove soli koje se nakupljaju u rožnjači
- plavi čvorići na oku koji izazivaju ekstremni bol i lokalizovani gubitak vida
- stanjivanje periferije rožnjače koje izaziva vidljive promene duž periferije rožnjače, ali ne izaziva značajne vizuelne promene
Koja je razlika između degeneracije rožnjače i distrofije rožnjače?
Distrofije rožnjače su očni poremećaji koji se prenose genetski. Oni mogu biti progresivni, što dovodi do toga da ih mnogi ljudi brkaju sa degeneracijama rožnjače.
Često distrofije rožnjače počinju ranije (oko 20. godine) i na kraju se stabilizuju (do 40. godine). Distrofije su uzrokovane akumulacijom stranog materijala u rožnjači. Obično se ovo nakupljanje materijala dešava samo u jednom od slojeva rožnjače. Međutim, većina distrofija rožnjače je bilateralna, što znači da se javljaju na oba oka.
Distrofije rožnjače mogu dovesti do bolova u oku ili nelagodnosti (uključujući osećaj da se u oku nalazi strano telo), kao i do zamagljenog vida i gubitka vida. Kao i kod degeneracija rožnjače, tačni simptomi i težina distrofija zavise od toga koju vrstu distrofije pacijent doživljava.
Kako se leče degeneracije rožnjače?
Tretmani se mogu se razlikovati u zavisnosti od dijagnoze. Za početak, većina oftalmologa propisuje kapi za oči.
Pravilno podmazivanje oka može smanjiti nelagodnost i bol povezan sa ovom bolešću. Ukoliko bolest napreduje, očni lekar bi mogao preporučiti operaciju, kao što je transplantacija rožnjače.
Ako sumnjate da imate degeneraciju rožnjače ili distrofiju, zakažite pregled kod svog očnog lekara. Lekar će vam dati konkretnu dijagnozu i pružite najbolji savet oko lečenja.