Cink je izuzetno važan, ali često zanemaren mineral koji igra različite uloge kada je u pitanju podrška zdravlju, od održavanja imunološkog sistema do pomaganja u balansiranju hormona. Međutim, kada je u pitanju zdravlje očiju, mišljenja o ovom mineralu mogu varirati.
Neki lekari smatraju da je cink možda najvažniji nutrijent za vaše oči, dok drugi kažu da cink može da prouzrokuje određene probleme sa vidom. Zato je važno da znamo kako cink utiče na oči i da li želite ili imate potrebu da povećate unos cinka.
Pregled sadržaja:
Zašto je cink toliko važan za naše oči?
Cink je neophodan za zdravlje očiju. Ovaj mineral je takođe važan za imuni sistem, mozak i funkcionisanje drugih delova tela. Bebe koje ga ne dobijaju dovoljno, možda se neće razvijati onako kako bi trebalo. Ozbiljan nedostatak cinka u bilo kom uzrastu može povećati verovatnoću da dobijete infekciju.
Kada je reč o mineralima, verovatno ste bolje upoznati sa funkcijama magnezijuma ili posledicama nedostatka gvožđa. Cink nije uvek na prvom mestu, što je prava šteta, jer je ovaj nutrijent neophodan za brojne telesne funkcije. Imuni sistem se oslanja na cink, jer deluje kao prirodni antioksidans i antiinflamatorno sredstvo, pomažući u prevenciji prehlade i gripa.
Još jedan deo tela za koji je cink izuzetno važan su oči.
Da li ste znali da se on nalazi u visokoj koncentraciji u očima? Ima tendenciju da se koncentriše u vaskularnom sloju tkiva neposredno ispod mrežnjače i zapravo pomaže da se vitamin A transportuje iz jetre u ovo područje, omogućavajući oku da proizvodi melanin, zaštitni pigment koji zapravo određuje boju vaših očiju. Nauka je dokazala da postoji čak i veza između nedostatka cinka i lošeg noćnog vida.
Studije su takođe pokazale da cink može igrati dragocenu ulogu u prevenciji senilne degeneracije makule (SDM).
Jedna studija koju je finansirao američki “Nacionalni institut za oči” otkrila je da uzimanje cinka zajedno sa drugim antioksidansima može smanjiti rizik od razvoja senilne degeneracije makule za oko 25%.
Dakle, ako je cink povezan sa toliko dobrobiti za vaše oči, zašto neki stručnjaci savetuju da budete oprezni ako koristite koriste suplemente cinka?
Koji su neželjeni efekti ako uzimate previše cinka?
Nedostatak cinka je pravi problem, posebno zato što je povezan sa toliko negativnih neželjenih efekata. Međutim, dok se većina ljudi fokusira na to da li dobija dovoljno cinka ili ne, oni ignorišu ključni problem koji sada postaje sve uobičajeniji – uzimanje previše cinka.
Možda mislite da je „što je više, to je bolje” kada je u pitanju uzimanje vitamina i minerala.
Pa ne uvek i zahvaljujući porastu visokokoncentrovanih suplemenata, unos cinka može da postane preveliki. I to onda postaje problem. Kada uzimate previše cinka, ne samo da će izazvati neželjene efekte kao što su dijareja i grčevi u stomaku, već to može uticati i na to kako apsorbujete određene hranljive materije, kao što je bakar ili čak izazvati uništavanje zdravih ćelija retine.
Cink takođe može sprečiti neke antibiotike da deluju kako bi trebalo. I to može opet izazvati stomačne probleme. Svakako, razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što uzmete suplemente cinka.
Koliki bi trebao da bude dnevni unos cinka?
U redu, previše cinka može oštetiti vaše ćelije mrežnjače, ali nedovoljno cinka takođe može uticati na vaš vid. U tom slučaju, koliko cinka bi trebalo da uzimate svakoga dana?
- Lekari preporučuju da žene treba da unose oko 9 mg cinka dnevno, dok muškarci treba da unose oko 11 mg.
- Za trudnice preporučena dnevna doza iznosi 13 mg (kod onih koje imaju do 18 godina) i 11 mg (kod onih starijih od 19 godina).
- Tokom dojenja preporučena dnevna doza je 17 mg za devojke do 18 godina i 12 mg za devojke i žene starije od 19 godina.
- Kod dece, preporučena dnevna doza zavisi od starosti deteta.
U idealnom slučaju, cink bi trebalo da se dobija putem ishrane, međutim, ove brojke zapravo ne uzimaju u obzir specifične okolnosti. Ako ste vegetarijanac ili vegan, na primer, veoma teško ćete uspeti da dosegnete ove brojke ishranom. Takođe, trebalo bi da se napomene da određeni digestivni poremećaji (poput Kronove) bolesti mogu uticati na to kako apsorbujete određene vitamine i minerale. Isto je važno da se spomene da vaša potražnja za cinkom takođe može da varira. Ovo se posebno odnsi na dame (tinejdžerkama je ponekad potrebno malo više cinka).
U ovim slučajevima, suplementacija cinkom može biti dobra ideja. Samo se uverite da odabrani suplement ne sadrži više od 25 mg cinka ili biste mogli da rizikujete neke od neželjenih efekata povezanih sa unosom previše cinka.
Svakako da je uvek najbolje da se prvo konsultujete sa vašim lekarom pre upotrebe bilo kog suplementa ili leka.
Kako još cink pomaže da bolje vidimo?
Ukoliko imate visok nivo minerala u makuli, delu mrežnjače. Cink pomaže vitaminu A da stvori pigment koji se zove melanin, koji štiti vaše oko. Iako nedostatak cinka otežava gledanje noću, suplementacija cinkom (ne mora nužno pomoći da bolje vidite noću).
Postoje neki dokazi da suplementi cinka, kada se koriste u kombinaciji sa vitaminima antioksidansima, usporavaju napredovanje senilne degeneracije makule, promene vida koja dolazi sa godinama.
Koja hrana sadrži cink?
Pošto smo videli koje sve benefite možemo da imamo ukoliko unosimo odgovarajuće količnine cinka na dnevnom nivou, važno je da znamo i u kojoj hrani možemo da ga nađemo u većim količinama.
Ovo je dobro da se zna, pošto je cink esencijalni mineral i hranljiva materija koja igra mnoge vitalne uloge u našem telu i telo prirodno ne proizvodi cink. Zato morate da ga unositi hranom ili suplementima.
I zato smo za kraj ovog člnka odabrali nekoliko namirnica koje su bogate cinkom i uz njih ćemo da navedemo koliko koja ima cinka u sebi po porciji.
Da bi sačuvali zdravlje vaših očiju i generalno da bi vam telo dobro funkcionisalo, pokušajte da što češće konzumirate namirnice sa sledeće liste.
U hranu koja je bogata cinkom, spada:
- Ostrige (šest ostriga) sadrže 74 miligrama cinka
- Govedina (85g) – 7 miligrama
- Jastog (85g) – 3,4 miligrama
- Svinjetina (85g) – 2,9 miligrama
- Jogurt (1 šolja) – 1,7 miligrama
- Žitarice koje se jedu za doručak obogaćene cinkom (3/4 šolje) – 3,8 miligrama
- Pečeni pasulj, konzerviran, običan ili vegetarijanski (1/2 šolje) – 2,9 miligrama
- Indijski orasi, suvo pečeni (30g) – 1,6 miligrama
Veće količine cinka možete da nađete još u: semnu bundeve, kuvanoj kinoi, semenkama konoplje…